Adam Bogdan Radwan

Tytuł

Adam Bogdan Radwan

Temat

Nota biograficzna Adama Radwana h. własnego, najmłodszego z braci Mieczysława Radwana

Opis

Adam Radwan najmłodszy z synów Bronisława Radwana i Eleonory z Reklewskich Radwanowej. Urodził się dnia 28 listopada1890 w Żarnowie - Marcinkowie, powiat Opoczyński, uczył się w Szkole Handlowej w Radomiu od (?) do 1909. Od 1 stycznia 1909 do 9 września1911 odbył praktykę leśną w dobrach Juliusza hr. Tarnowskiego. W latach 1911 – 12 – 13 odbył „Theoretická a practická studia” w „Zemské lesnické školy v Jemnici na Moravě” realizując swoje pragnienia. Okres od końca szkoły w 1913 do 10 listopada1918 nie jest znany w szczegółach. Zaświadczenie z czeskiego Urzędu w Radolticach stwierdza, że Adam Radwan był żołnierzem, w obcej niewoli a obecnie udaje się do swojego domu. Wraca do domu w Końskich. Od 1 stycznia 1919 zaczyna pełnić obowiązki leśniczego w Inspekcji Przasnyskiej. W 1928 w Łodzi poślubia Irenę z Mecweldowkich, z którą ma dwoje dzieci : Zofię i Leszka które rodzą w leśnictwie Stobnicy - Pile ppod Sulejowem. W 1938 przenosi się do Nadleśnictwa Piotrków Trybunalski, leśnictwa Raków. Po wojnie mieszka w Inowrocławiu, gdzie w 1951 umiera jego żona. Sam był wtedy schorowany a córka Zofia była w maturalnej klasie. Po maturze Zosią zaopiekował się brat Adama, Mieczysław a synem Leszkiem, siostra Halina.
Za pracę na stanowisku leśniczego w okresie międzywojennym został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, oraz Medalem za Długoletnią Służbę. Zmarł w maju 1952 na zawał serca w Ostrowcu Świętokrzyskim u swojej siostry na ul. Sikorskiego.
Z opowiadań Zofii, córki Adama : ojciec był bardzo postępowy, jako pierwszy w okolicy miał radio "Nr 1" , grał namiętnie w bridge-a. W czasie drugiej wojny gościł rodzinę. Pomagał w czasie studiów medycznych swojemu starszemu bratu Stanisławowi.

Twórca

Leszek Radwan

Źródło

Archiwum Rodziny Radwanów

Wydawca

Archiwum Rodziny Radwanów, Maria Wiktoria Radwan

Data

1890

Współtwórca

Maria Wiktoria Radwan

Prawa

Archiwum Rodziny Radwanów

Język

polski