Brzescy h. Starża (Topór)

Tytuł

Brzescy h. Starża (Topór)

Temat

Nota o rodzinie Brzeskich h. Starża (Topór), rodzinie praprababki Mieczysława Radwana

Opis

Brzescy h. Topór wyszli ze wsi Brześce nad Pilicą w ziemi czerskiej, a brali przydomek Żegota. Stanisław Antoni Żegota B., podstoli łomżyńskiej 1748 r. (Ws.90 k.24v). Boniecki niesłusznie umieszcza go między Prawdzicami. Wedle tego autora nabył on w r. 1760 dwór w Warszawie na Nowym Mieście. Ożeniony był z Barbarą Tomaszewską, córką Józefa, cześnika mielnickiego i Justyny Sławęckiej (Teki Dworzaczka) Ta linia Brzeskich sidziała w Brzeźcach do końca XVI wieku.

Z herbarza Niesieckiego:
"Brzeski herbu Starża. Od Brzeszcza dóbr nad rzeką Pilcą leżących imię swoje wzięli, nadane im te dobra od książąt Mazowieckich, atoli z początków swoich są właśni Żegotowie. Jerzy i Piotr Żegotowie, dziedzice na Brzeszczu, [str. 330] z których Jerzy miał za sobą Ostrowską, synów z nią czterech. Paweł który z Zofią Kochanowską stolnikówną Sandomierską. Stefan który z Ewą Gozdzką. Jędrzej pisarz grodzki Sanocki, który z Lissowską weszli w kontrakty małżeńskie. Piotr brat Jerzego z Anną Ożarowską. Jana Brzeskiego sędziego Czerskiego wspomina konstytucja sejmowa w roku 1564. fol. 76.
Wielądek w heraldyce tak przypisuje: Brzeskich później w tym czasie żyjących umieszczam, lecz do którego herbu należą nie mając wiadomości nie wyrażam. Stanisław Brzeski pisał się na konfederacją Sandomierską w roku 1705. Stefan był miecznikiem Urzędowskim 1746. r. Józef cześnik Stężycki 1771. Ignacy podstoli Krakowski. Jan Brzeski chorąży Radziejowski byt takie pisarzem grodzkim Gnieźnieńskim, tenże deputatem na trybunał koronny 1787. z ziemi Dobrzyńskiej. Ignacy kanonik Brzeski Kujawski. Tomasz wojski Kruszwicki 1793. roku."

Kasper Niesiecki, Herbarz Polski, wyd. J.N. Bobrowicz, Lipsk 1839-1845

W spisie szlachty z 1790 notowany jest Józef Brzeski " posesor", urodzony w 1750 w Brus parafia Mokrsko oraz notowany jest też jako właściciel Sulisławic : "1783 r. wieś należąca wówczas do powiatu wiślickiego w województwie sandomierskim była własnością podsędka sandomierskiego Józefa Brzeskiego"
A za Wikipedią: "Józef Brzeski herbu Starża (zm. przed 31 marca 1790 roku) – podsędek sandomierski w 1778 roku, cześnik stężycki w latach 1775-1777. Był komisarzem Sejmu Czteroletniego z powiatu sandomierskiego województwa sandomierskiego do szacowania intrat dóbr ziemskich w 1789 roku. "

Twórca

Teki Dworzaczka (f. 729v)

Źródło

Teki Dworzaczka (f. 729v)

Wydawca

Archiwum Rodziny Radwanów, Maria Wiktoria Radwan

Data

1500